Mer information om brandvarnare
Välja brandvarnare
Brandvarnaren ska vara CE-märkt och testad enligt SS-EN 14604.
Placering av brandvarnare
- De flesta bränder i bostäder börjar i köket. Ha därför en brandvarnare i närmaste rum intill köket för att få så tidig varning som möjligt, om det börjar brinna i köket.
- Sätt även upp brandvarnare i eller intill sovrum för att kunna höra larmsignalen på natten när du sover. Den ska inte placeras i köket eller badrummet där risken för oönskade larm är stor.
- Har du flera våningar i din bostad ska du ha minst en brandvarnare per våningsplan. Om trappor finns i bostaden bör brandvarnare placeras i utrymmet direkt ovanför trappan. Om bostaden har en stor yta rekommenderar vi att du sätter upp fler brandvarnare.
Brandvarnare larmar snabbare när de sitter i taket. Röken stiger uppåt och går ned i brandvarnaren uppifrån.
- Brandvarnaren ska sitta i taket, minst 50 cm från närmaste vägg. Avståndet till väggen är för att undvika att luftströmmar fördröjer att den larmar för rök. Undvik att placera brandvarnaren i närheten av ventilationsdon, de kan hindra snabb detektion av brand.
- Om det inte är möjligt att montera brandvarnare i taket kan den monteras på vägg, då ska den sitta cirka 15 cm från taket. Tänk på att väggmontage kan fördröja varningstiden. Vid montering i snedtak ska brandvarnaren sitta 1 m horisontellt från takåsen.
Hjälpmedel vid nedsatt hörsel
Det finns hjälpmedel som förstärker brandvarnarens signal så att du som hör dåligt uppfattar larmet. Det finns också optiska hjälpmedel som gör att en lampa blinkar då brandvarnaren larmar och apparater som ger ifrån sig vibrationer när larmet går.
Olika regioner har olika regler för vilka hjälpmedel som beviljas. Ta kontakt med din vårdcentral för att få hjälp med hur du går vidare!
Att kontrollera/testa din brandvarnare
Inköp och montage av brandvarnare är steg ett, men regelbunden kontroll av brandvarnarens funktion och batteri behövs.
- Kontrollera genom att trycka in testknappen på brandvarnaren, det testar såväl batteriets funktion som själva sensorn i brandvarnaren.
Du får en signal som kvitto på att den fungerar. Om brandvarnaren inte ger ifrån sig en signal när du trycker på knappen kan batteriet vara slut och då behöver du byta ut det. Hjälper inte det kan du behöva byta ut hela brandvarnaren.
Använd aldrig öppen låga eller rök
Man ska aldrig testa en brandvarnare med öppen låga eller rök. Röken kan smutsa ned varnaren. Test med öppen låga kan skada brandvarnaren samt innebära fara för omgivningen.
Testa brandvarnare:
- en gång i månaden
- när du satt upp en ny
- när du just har bytt batteri
- när du varit bortrest en längre tid
- när du gjort rent den.
- På Brandvarnardagen den 1 december
Batteribyte och rengöring
När det är dags att byta batteri avger brandvarnaren en kort signal ungefär en gång per minut. Den börjar varna när nivån i batteriet sjunker. Då är det cirka 30 dagar kvar tills batteriet är helt slut.
Om brandvarnaren inte ger ifrån sig en signal när du trycker på test-knappen kan batteriet vara slut och då behöver du byta ut det. Hjälper inte det kan du behöva byta ut hela brandvarnaren.
Om du skulle ha en brandvarnare med inbyggt batteri kan du inte byta batteriet, utan behöver byta hela varnaren.
Kom ihåg:
- Ha gärna ett extra batteri hemma så du kan byta när batterivarningen kommer.
- Passa på att göra rent brandvarnaren när du ändå plockat ned den för att byta batteri.
- Kom ihåg att testa brandvarnaren igen när du bytt batteri och satt upp den igen.
Rekommendationen är att brandvarnare görs ren en gång per år. Damm och partiklar kan försämra funktionen i brandvarnaren och göra att brandvarnare larmar utan anledning. Du gör rent genom att dammsuga och torka av brandvarnaren från utsidan.
Du kan även passa på att göra ren den när du byter batteri.
Om brandvarnare larmar utan att det finns någon orsak (det vill säga utan att det finns stekos, rök eller brand) kan den vara smutsig och behöver då göras ren.