Lyssna

Kontakt bygg, bo och miljö

Bygg, bo och miljö omfattar kommunens tekniska verksamhet och samhällsbyggnadsnämndens verksamhet.

Teknisk chef

Simon Sundström
Telefon: 0952 - 140 51
simon.sundstrom@sorsele.se 

Enhetschef fastighet

Michael Wesslander
Telefon: 0952 - 140 50
michael.wesslander@sorsele.se

Enhetschef gatukontoret

Lars-Gunnar Burman
Telefon: 0952 - 140 71
lars-gunnar.burman@sorsele.se

Kundtjänst gatukontoret

Jeanette Eklund
Telefon: 0952 - 140 61
kundtjanst@sorsele.se

ÅVC Sorsele

Rickard Viklund
Mobil: 070 - 288 85 28
rickard.viklund@sorsele.se

ÅVC Ammarnäs

Simon Grundström
Mobil: 072 - 204 67 51
simon.grundstrom@sorsele.se

Energi o klimatrådgivare

Tom Backman
Telefon: 0952 - 140 56
Mobil: 070 - 635 36 11
tom.backman@sorsele.se

Fjärrvärme

Magnus Berggren, VD
Sorsele Värmeverk AB
Telefon: 0952 - 140 69
Mobil: 070 - 585 47 89
magnus.varmeverket@sorsele.se

Felanmälan gator och vatten

Dagtid vardagar: växeln, 0952 - 140 00
Övrig tid: Larmcentralen, 091+ - 77 99 63

 


Samhällsbyggnadschef

Therese Brännlund
Telefon: 0952 - 140 58
therese.brannlund@sorsele.se

Byggnadsinspektör

Ann-Catrine Magnusson
Telefon: 0952 - 140 60
miljo.bygg@sorsele.se

Miljöinspektör

Annika Lindberg
Telefon: 0952 - 143 28
miljo.bygg@sorsele.se 

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Fanny Johansson
Telefon: 0952 - 140 63
miljo.bygg@sorsele.se

GIS-samordnare/ Bostadsanpassningshandläggare

Elin Eklund
Telefon: 0952 - 140 57
miljo.bygg@sorsele.se eller bab@sorsele.se

 



Enhetschef IT-enheten

Mari-Anne Englund
Telefon: 0952 - 141 55
mari-anne.englund@sorsele.se


Räddningschef

Jan Fransson
Telefon: 0952 - 140 15
jan.fransson@sorsele.se

Beredskapssamordnare

Kenneth Paldanius
Telefon: 0952-140 29
kenneth.paldanius@sorsele.se 

Materialvårdare

Ola Brännlund
Telefon: 0952 - 140 16
ola.brannlund@sorsele.se

Boris Fjellner
Telefon: 0952-140 16
boris.fjellner@sorsele.se 

Skorstensfejartekniker

Mattias Barman
Telefon: 070 - 652 63 42
mattias@sotar.se

Skorstensfejare

David Gjersvold
Telefon: 070 - 652 63 43
david@sotar.se


Bostadsförmedling

Telefon: 0952 - 140 61
kundtjanst@sorsele.se

Felanmälan - vaktmästeri

För felanmälan och övrig kontakt med SorseleBo:s vaktmästare gäller följande:

Tel tid vardagar 8.00 - 11.00
Tommy: 070 - 585 47 91
Niclas: 072 - 128 93 89

Vid akuta lägen eller annan tid på dygnet än ovan kontakta:
SOS 0910 - 77 99 63

Övrig tid vardagar fram till kl 16:00
Sorsele kommun vxl: 0952 - 140 00
Robert Salomonsson VD SorseleBo: 070-572 63 99

Senast uppdaterad den 14 maj 2020